fbpx

Mercan

Hepimiz Farklıyız – Otizm

Hepimiz farklıyız. Bazı farklılıkları görmesi kolay. Boy, saç şekli , cinsiyet, göz rengi gibi. Diğer farklılıklar görünmez; en sevdiğimiz yiyecekler, korkularımız yada özel yeteneklerimiz. İlginç şekilde dünyayı görme şeklimizde farklıdır.

 Tüm beyinler farklı çalışır. Beyin  vücudun bilgisayarıdır. Hepimizde farklı şekilde çalışır ve şunları kontrol eder; Nasıl öğrendiğiniz: Bu nedenle hepimiz farklı şeylerde iyiyiz .Nasıl hissettiğiniz : Bu nedenle hepimiz faklı şeyler hissediyoruz ve Nasıl iletişim kurduğunuz. Bazen beyin öyle bir şekilde bağlantı kurar ki bu duyuları etkiler ve olayları ve etkileşimleri nasıl algıladığımızı ve anladığımızı da buna Otizm deniyor. Otizmli bir çok birey var. Bu yüzden belki de otizmli birini tanıyor olabilirsiniz. Bu nedenle Otizm ile ilgili bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır. Otizmli beyindeki özel bağlantılar bazen bireyin bizim zor bulduğumuz işlerde başarılı olmasını sağlayabilir. Örneğin; Matematik, Resim yada Müzik gibi. Ayrıca bunun tam tersini de yapabilir ve bize çok kolay gelen etkinlikler ona çok zor gelebilir, arkadaş edinmek gibi.

Duyular çevremizdekiler ve diğer insanlar hakkında beyninize sürekli bilgi gönderirler, ancak bir insanın beyni ile duyuları iyi iletişim kurmadığında beyin aşırı yüklenebilir ve karışabilir. Bu da kişinin dünyayı nasıl gördüğünü etkiler. Ne yazık ki çoğu durumda bile nasıl hissettiğini yüksek sesle söyleyemez. Bu yüzden zihinlerinde kaos olmasına rağmen dışardan iyi görünebilirler. Yardım isteyemezler. Rahatsız edici durumlarda hepimiz kendimizi sakinleştirmek için bazı davranışlar geliştiririz; başka yöne bakarız, tırnaklarımızı yeriz, kendimize sarılırız, kıpırdanırız, dudaklarımızı ısırırız gibi. Otizmli bireylerde bu zorlayıcı zamanlarla baş edebilmek için bazı davranışlar geliştirirler. Davranışları alışılmadık gelebilir ama yaptıkları kendilerini rahatlatma yoludur. Bu olduğunda zor bir zaman geçiriyorlar demektir. Yapılacak en iyi şey onlara daha zor zaman geçirtmemek. Bu yüzden onları karşınıza almayın, görmezden gelmeyin yada onlarla dalga geçmeyin. Unutmayın Playstation’ın Xbox oyununu açamıyor olması bozuk olduğu anlamına gelmez.

 Otizmli bireylerin onları tanımak için zaman ayırmaya istekli arkadaşlara gereksinimi var. İyi etkileşim ve bolca sabırla herkes daha iyi olacaktır. Otizmli bireyler hasta yada bozuk değildirler. Sadece dünyaya ilişkin kendilerine özgü bakış açıları var ve arkadaşlarının küçük destekleriyle bakış açılarını bizimle paylaşabilirler. Otizm inanılmaz şeylerin olmasını sağlayabilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konu Başlıkları

Tüm Yazılar
Popüler Yazılar
Bizi takip edin:
Güncel Bilgiler İçin:
İletişim Bilgileri
Dikkaldırım, 1. Değirmen Cd No:12, 16090 Osmangazi/Bursa Tel: 0224 233 33 47

Mercan

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.