Mercan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

Hizmetlerimiz

Disleksi

Disleksi, farklı ama birbiriyle ilintili bir grup faktörün bireyin hayatını etkilemesidir. Fonolojik, görsel ve işitsel işlemlere süreçlerinde yaşanan yetersizliktir. Bu güçlük kendini akıcı ve doğru okuma – yazma becerilerinde kendini gösterir. Disleksi sadece okuma-yazma hataları da değildir. Başarı grafiği son derece tutarsızdır. Mercan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak bizler eğitim sürecine başlayan bireylere Türkçe Prep-Pass Programı değerlendirmesi uyguluyoruz. HER DİSLEKSİ BİREY FARKLIDIR!
disleksi-1
otizm-2
Play Video

Otizm - Yaygın gelişimsel bozukluk

Yaygın gelişimsel bozukluk ailesinin bir üyesi olan otizm nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanır. Otizm bir alanda değil, sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış gibi alanlarda uygun gelişmeme veya kayba bağlı yaşanan beyin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır.

Down Sendromu

Down Sendromu genetik bir farklılıktır. İnsan vücudunda normalde 46 kromozom var iken Down Sendromlu bireylerde bu sayı 47 dir. Bu farklılık tedavi edilemez ancak iyi bir eğitimle sosyal hayata adapte olabilir. Bu genetik farklılığa sahip olan bireyler ilgi ve eğitim ile büyük kazanımlar sağlayabilir.

down-sendromu-1
zihinsel-engelli-1

Zihinsel Engel

Zeka geriliği bir diğer adı ile zihinsel engellilik durumu hakkında uzun yıllardır birçok tanım yapılmıştır. Tıbbın, felsefenin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte zaman zaman zihinsel engelliliğin tanımında değişikliklere yer verilmiştir. En son yapılan tanımı şu şekildedir; Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişimsel dönemde ortaya çıkan, davranışlarda görülen yetersizliğe ek olarak dikkat, algılama, bellek ve ayırt etme (muhakeme) gibi genel zeka açısından normalin altında olma durumudur.

Özel Öğrenme Güçlüğü

Özel öğrenme güçlüğü yazılı yada sözlü dili anlamak yada kullanabilmek için gerekli olan bilgi alma süreçlerinin birinde veya birkaçında ortaya çıkan ve dinleme, konuşma, okuma, yazma, heceleme, dikkat yoğunlaştırma yada matematiksel işlemleri yapmada yetersizlik nedeniyle, özel öğrenme güçlüğü olan bireyin eğitim performasının yada sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesi durumudur.
ogrenme-guclugu-1
disleksi-testi-1

Psikolojik destek - yardım

Bireyler genellikle ilk psikolojik sıkıntı ile karşılaştıklarında bu durum onlar açısından kaygı ve korku yaratabilmektedir. Kişilerin var olan psikolojik durum ile baş etme, problemlerin kaynağının ortaya çıkması ile beraber çözümlenebilir olduğunu görmek psikolojik destek/yardım ın ne kadar etkin ve başarılı olduğunu gösterir.

Fizyoterapi - Fizik Tedavi

Kurumumuzda çocuklar pediatri alanında deneyimli fizyoterapistlerimiz tarafından; kas kuvveti, eklem hareketleri, motor gelişim, duyusal algı, denge ve koordinasyon açısından değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda çocuğun toplumda maksimum bağımsızlık, özgüven ve iletişim becerisi kazanması için ailesininde dahil edildiği bir fizik tedavi gelişim planı hazırlanır.
fizyoterapi-1
grup-egitimi-1

Grup Eğitimi

Grup eğitimi; çocuğun yaşıtlarıyla iletişim kurması, oyunlara katılması, sosyal becelerilerini sağlayan bir çalışma şeklidir. Grup eğitimi iki veya daha fazla çocuğun bir araya gelmesi ile oluşturulur. Gruba alınacak öğrencilerin ihtiyaçları, yaşları, gelişim seviyeleri birbiriyle uyum sağlayacak biçimde belirlenir.

Oyun Terapisi

Oyun terapisi çocuğun iç dünyasını anlayabilmek, kendini açmasını sağlayabilmek için ona en sevdiği ve en güzel yaptığı şeyi vermeliyiz, Oyunu… Çocuk kendini özgür ve özel hissettiği, cezalandırılmaktan korkmadığı ve belli sınırlar içerisinde her istediğini yapabildiği bir ortamda kendisi olabilir, kendini oyun oynayarak anlatabilir. 
oyun-terapisi-1

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.